Komornik a windykator – podstawowe różnice

Nieterminowa spłata chwilówki może pociągnąć za sobą szereg konsekwencji. Oprócz dodatkowych kosztów, którymi obciąży klienta firma pożyczkowa, sprawa może trafić do zewnętrznej windykacji, a nawet e-Sądu. Konsekwencją postępowania w e-Sądzie może być zajęcie komornicze. Dziś podpowiemy czym różni się komornik od windykatora i co może, a czego nie może każdy z nich.

Instytucja pozabankowa a parabank – podstawowe różnice

Analizując oferty dostępnych na rynku pożyczek możemy natknąć się na określenia, które dla potencjalnego pożyczkobiorcy mogą być niezrozumiałe. Mowa tu o określeniach definiujących pożyczkodawcę. Instytucja pozabankowa, firma pożyczkowa, parabank - choć często bywają używane jako synonimy, dzieli je kilka istotnych różnic. Jakich? Podpowiadamy.

Boisz się, że ktoś zaciągnie pożyczkę na Twoje dane? Sprawdź jak firmy pożyczkowe bronią się przed oszustami

Oszustwa finansowe i zaciąganie pożyczek na fałszywe dane to przykra codzienność firm pożyczkowych. Na szczęście, współcześni pożyczkodawcy posiadają szereg narzędzi, umożliwiających demaskowanie nieuczciwych pożyczkobiorców. O jakich narzędziach mowa? Podpowiadamy.

Co jest rejestr dłużników

Weryfikując zdolność kredytową potencjalnego klienta banki, poza sprawdzaniem historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej sięgają także do innych źródeł.

BIG InfoMonitor - Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor Spółka Akcyjna

BIG InfoMonitor to tak naprawdę skrót od Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor jednej z największych firm zbierającej, gromadzącej i przetrwarzającej dane na temat kredytobiorców i podmiotów gospodarczych na terenie Polski i nie tylko.

KBIG - Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej

KBIG to tak naprawdę skrót, którego rozwinięcie to Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej. Jest to rejestr, którzy tworzy a w zasadzie gromadzi rozmaite informacje o podmiotach gospodarczych.

KRD BIG - Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej

Jeden z trzech najbardziej znanych rejestrów długów na rynku. Krajowych Rejestr Długów - Biuro Informacji Gospodarczej. Działa od roku sierpnia roku 2003.

ERIF BIG - ERIF Biuro Informacji Gospodarczej

ERIF to jeden z bardziej istotnych rejestrów branych pod uwagę przy ocenie wiarygodności finansowej i kredytowej zarówno osób fizycznych chcących zaciągać zobowiązania jak i osób prawnych - przedsiębiorstw, które chcąc zaciągnąć różnego rodzaju zobowiązania.

ZBP - Związek Banków Polskich

To w istotnie skrót od nazwy instytucji prowadzącej rejestr ZBP oznacza zatem Związek Banków Polskich. Istnieje również rejestr od dłużnikach prowadzony przez tę instytucję - o nazwie System Wymiany Informacji Związku Banków Polskich - być może ze względu na tak długą nazwę na określanie tego właśnie rejestru częściej używany jest skrót odpowiadający tak naprawdę nazwie instytucji, która prowadzi ten rejestr i analizuje zgromadzone w ten sposób dane o klienta.

BIK - Biuro Informacji Kredytowej

BIK to jeden z największych i najbardziej popularnych rejestrów dłużników w Polsce. Skrót to rozwinięcie nazwy Biuro Informacji Kredytowej. Jest to jeden z najbardziej popularnych rejestrów - istniejący w świadomości większości Polaków a przez swoją popularność także bardzo często wykorzystywany przez instytucje finansowe czy pożyczkowe.