Spirala zadłużenia wciąga coraz większą liczbę osób. Łatwa dostępność pożyczek i kredytów w połączeniu z podejmowaniem decyzji finansowych pod wpływem emocji i impulsu to mieszkanka iście wybuchowa. Mieszanka, której skutkiem może być ogromne zadłużenie, które trudno okiełznać.

Spirala zadłużenia - jak jej uniknąć?

Czym jest spirala zadłużenia?

Mówiąc w sporym uproszczeniu, spirala długów to duża dysproporcja pomiędzy wysokością naszych wpływów, a wysokością zobowiązań finansowych, które musimy pokryć (zwłaszcza kredytów i pożyczek).

Wpadając w spiralę zadłużenia nie jesteśmy w stanie spłacać zaciągniętych zobowiązań. Ich kwoty przewyższają bowiem nasze możliwości finansowe. Czując, że sytuacja nie wygląda dobrze, wiele osób decyduje się na zaciągnięcie kolejnych pożyczek i kredytów, służących do spłaty już istniejącego zadłużenia.

Niestety, w taki sposób zamiast polepszyć, pożyczkobiorcy zazwyczaj pogarszają swoją sytuację.

Przyczyny spirali zadłużenia

Według Diagnozy Społecznej 2015, odsetek gospodarstw domowych w Polsce posiadających kredyty i pożyczki wyniósł w 2015 roku 34%, co daje około 4,6 mln zadłużonych gospodarstw domowych.

Przyczyną ogromnego zadłużenia Polaków jest nie tylko łatwa dostępność produktów kredytowych i pożyczek, ale również… brak wyobraźni i podejmowanie mało przemyślanych decyzji finansowych.

Jak uniknąć spirali zadłużenia

Aby uniknąć spirali zadłużenia, warto zaciągać jedynie takie pożyczki, na które nas stać. Prosta analiza, polegająca na porównaniu przychodów i wydatków pozwoli Ci ocenić, czy będziesz w stanie terminowo zwrócić całość pożyczkowej kwoty.

Kluczem do sukcesu jest tutaj także rzetelna analiza zapisów umowy z pożyczkodawcą. Składając na umowie własnoręczny podpis powinieneś mieć absolutną pewność, że wszystkie zapisy dokumentu są dla Ciebie jasne i zrozumiałe. Upewnij się także, że zdajesz sobie sprawę z konsekwencji nieterminowej spłaty, a pożyczkodawca umożliwi Ci zwrot pożyczki przed terminem oraz możliwość odstąpienia od umowy.

Zanim zaciągniesz pożyczkę zastanów się, czy jej cel jest rzeczywiście warty pożyczania pieniędzy. Czy luksusowe wakacje nie mogą poczekać, a nowsze, większe auto na pewno jest niezbędne?

Co zrobić, jeśli wpadłem w spiralę zadłużenia?

Jeśli wpadłeś w spiralę zadłużenia, przede wszystkim nie zaciągaj kolejnych pożyczek.

Zastanów się, w jakiej kolejności spłacisz pożyczki, które obecnie posiadasz i jaką kwotę realnie jesteś w stanie przeznaczyć na zwrot zadłużenia.

Pamiętaj, by robiąc wyliczenia kierować się jedynie rzeczowymi danymi. Jeśli domyślasz się, że za 2 miesiące dostaniesz premię, nie uwzględniaj jej w zestawieniu dopóty, dopóki pieniądze nie pojawią się na Twoim koncie.

Ograniczenie wydatków

Jeśli chcesz przyspieszyć zwrot długu, niezbędne okaże się również ograniczenie wydatków.

Aby rozpocząć ograniczenie wydatków, zacznij dokładniej kontrolować to, ile pieniędzy wydajesz i gdzie wydajesz ich najwięcej.

Wychodząc do supermarketu, koniecznie zabieraj ze sobą kartkę z listą zakupów i do minimum ogranicz spontaniczne wydatki.

Nie unikaj rozmów z windykatorem i komornikiem

Jeśli na skutek zadłużenia, Twoja sprawa trafiła do zewnętrznej firmy windykacyjnej lub do komornika, nie unikaj z nimi kontaktu. To, że nie będzie odbierać telefonów i korespondencji z pewnością nie polepszy Twojej sytuacji. W większości przypadków dodatkowo ją pogorszy.

Hodnocení kategorie 4.5
Spirala zadłużenia - jak jej uniknąć? Oceny odwiedzających 4.2/5 z 27 głosów.

Szybka pożyczka Creditronreklama

Niezawodne Pożyczki

6000
Kwota 100 zł - 6 000 zł
RRSO 0 %
Okres 7 - 30 dni
200000
Kwota 100 zł - 200 000 zł
RRSO 0 %
Okres 1 dzień – 5 lat
200000
Kwota 1 000 zł - 200 000 zł
RRSO 8,99 %
Okres 2 – 120 mies.