Pożyczki pod zastaw nieruchomości to sposób nawet na kilkaset tysięcy złotych z niskim kosztem. Kiedy jednak warto podjąć ryzyko zastawu?
Szybka pożyczka reklama
Szczegóły oferty
Wymagania
Szczegóły oferty
Wymagania
Szczegóły oferty
Wymagania
Szczegóły oferty
Wymagania
Szczegóły oferty
Wymagania
Szczegóły oferty
Wymagania
Szczegóły oferty
Wymagania
Szczegóły oferty
Wymagania
Szczegóły oferty
Wymagania
Szczegóły oferty
Wymagania
Szczegóły oferty
Wymagania
Szczegóły oferty
Wymagania
W sumie mamy termin zrównano 326 kredyty. Ostatnia aktualizacja wykonana dnia 7.12.2024 v 6 godzin 59 minut.
Przejdź do artykułu
Uzyskać można nawet setki tysięcy złotych na dowolny cel. Co więcej, oferta jest skierowana także do osób z nie najwyższymi dochodami, czy nie najlepszą historią kredytową. Szkopuł w tym, że wszystko zabezpieczane jest nieruchomością. Czy więc pożyczki pod zastaw nieruchomości mają sens?
Pożyczki pod zastaw nieruchomości oznaczają, że zawarcie umowy o pożyczkę warunkowane jest pojawieniem się wpisu hipotecznego. Zabezpieczenie sprawia, że w przypadku pożyczki pod zastaw nieruchomości pożyczkobiorca może liczyć na nadzwyczaj korzystne warunki. Pożyczkodawca jest bowiem skłonny zaoferować wyższe kwoty, dłuższy termin spłaty, czy niższe koszty.
Jednocześnie pożyczkobiorca ponosi ryzyko. Jeśli nie będzie terminowo spłacał pożyczki pod zastaw, to musi się liczyć z utratą nieruchomości. Ta zostanie np. zlicytowana, a uzyskane w ten sposób środki trafią do pożyczkodawcy.
Wysokość pożyczki pod zastaw może sięgać nawet 80% wartości nieruchomości. Oznacza to, że często uzyskać można setki tysięcy złotych. Okres kredytowania jest zwykle liczony w latach. Pożyczki pod zastaw nieruchomości mogą być zaciągane np. na 20 lat.
Poszczególnie pożyczkodawcy mają własne wymagania co do nieruchomości, która ma stać się zabezpieczeniem pożyczki. Najlepiej, gdy jest ona wartościowa i zlokalizowana w aglomeracji miejskiej oraz posiada księgę wieczystą. Ponadto banki akceptują wyłącznie nieruchomości, które nie stanowią już zabezpieczenia innej pożyczki, np. kredytu hipotecznego.
Pożyczki pod zastaw nieruchomości zwykle zaciągane są na:
W praktyce niemal na każdy budynek, lub grunt można zaciągnąć pożyczki pod zastaw nieruchomości.
Zasadniczo pożyczki pod zastaw nieruchomości udzielane są w bankach oraz SKOK-ach. Pożyczanie w tych miejscach jest bezpieczniejsze niże w sektorze pozabankowym. Ponadto zwykle można liczyć na lepsze warunki finansowe, w tym relatywnie niskie koszty.
Trzeba jednak liczyć się z tym, że bankowe pożyczki pod zastaw nieruchomości nie są dostępne dla każdego. Nawet zabezpieczenie nieruchomością o dużej wartości, nie daje gwarancji, że wniosek kredytowy zostanie zaakceptowany. Dotyczy to zwłaszcza klientów, którzy mają bardzo kiepską historię, czy zdolność kredytową lub aktualnie zmagają się z przeterminowanym zadłużeniem.
Poza tym w bankach trzeba załatwić szereg formalności. Okazanie zaświadczenia o dochodach to tylko początek. Konieczne jest również skompletowanie dokumentacji związanej z nieruchomością, np. aktu notarialnego, czy też wypisu z rejestru gruntów. Na liście formalności znajduje się też operat szacunkowy, czyli wycena nieruchomości przeprowadzona przez rzeczoznawcę.
Ogólnie rzecz ujmując, pożyczki pod zastaw nieruchomości nie są osią działalności sektora pozabankowego. Instytucje pożyczkowe specjalizują się w chwilówkach bez zaświadczeń, pożyczkach ratalnych, pożyczkach z gwarantem, czy też pozabankowych kartach kredytowych. Niemniej i wśród firm pożyczkowych znaleźć można propozycje pożyczki pod zastaw nieruchomości dla osoby fizycznej lub firmy. Znaleźć można także mnóstwo prywatnych pożyczek tego typu.
Na ogół pozabankowe pożyczki pod zastaw nieruchomości uzyskać można znacznie łatwiej niż w banku. Formalności są tu mocno ograniczone, a nikła zdolność kredytowa, czy kiepska sytuacja w BIK nie muszą stanowić żadnej przeszkody. Z drugiej strony warunki pożyczki w sektorze pozabankowym są mniej korzystne. Pożyczki pod zastaw nieruchomości na tym rynku mogą okazać się droższe.
Każdy pożyczkodawca określa własne procedury związane z przyznawaniem pożyczki pod zastaw nieruchomości. Ogólny i uproszczony schemat na ogół prezentuje się następująco:
Całość można załatwić nawet w kilka lub kilkanaście dni.
Szczególnie w przypadku osób w trudnej sytuacji finansowej, czy zawodowej, pożyczki pod zastaw nieruchomości jawią się jako sposób na wyjście z kłopotów. Faktycznie mogą się one opłacać. Niskie wymagania i koszty, w połączeniu z wysokimi kwotami i długim okresem kredytowania to przecież pożądane cechy każdej pożyczki.
Równocześnie pożyczki pod zastaw nieruchomości na dłuższą metę mogą okazać się źródłem problemów. Jeśli zobowiązania finansowego nie będzie się terminowo spłacać, to można stracić nieruchomość. Raczej nie doprowadzi do tego kilkudniowe opóźnienie z jedną ratą. Pożyczkodawcy zwykle proponują polubowne rozwiązania, przed skierowaniem sprawy na drogą prawną. Niemniej mają oni prawo żądać przejęcie nieruchomości, jeżeli pożyczkobiorca nie dokonuje spłat w ustalonym terminie.
Krótko mówiąc, to czy pożyczki pod zastaw nieruchomości się opłacają, zależy od indywidualnej sytuacji. Ich zaciągnięcie powinno być niezwykle mocno przemyślane. Później zaś trzeba pamiętać o terminowej spłacie każdej raty.
Chcąc zaciągnąć pożyczkę pod zastaw nieruchomości, warto porównać wszelkie możliwości dostępne na rynku. Oferta tańsza o kilka procent możne przecież oznaczać koszty niższe o kilka, czy kilkanaście tysięcy złotych. Należy też zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza jeśli pożyczki pod zastaw nieruchomości zaciąga się w sektorze pozabankowym.
Sprawdzenie danych pożyczkodawcy i opinii na jego temat, przeczytanie całej umowy (nawet jeśli liczy ona kilkanaście stron) oraz aktu notarialnego przed złożeniem podpisu jest bardzo ważne. Należy się też upewnić, czy oszacowana wartość nieruchomości w umowie pożyczki jest prawidłowa, czyli zgodna z wartością rynkową.
Raczej nie ma też sensu zaciągać pożyczki pod zastaw nieruchomości na kwotę niską w ujęciu do wartości nieruchomości. Przykładowo zaciągnięcie pożyczki na 30 000 zł zabezpieczanej nieruchomością wartą 400 000 zł należy raczej uznać za kiepski pomysł, ponieważ wiąże się to z nadmiernym ryzykiem. Przy potrzebie uzyskania względnie niskich sum skorzystać można za to z innych opcji pożyczkowych. Bankowy kredyt gotówkowy, czy też pozabankowa pożyczka długoterminowa na raty, mogą się tu sprawdzić znacznie bardziej.