Zastanawiasz się, czy bank uzna Twoje zarobki za odpowiednio wysokie, aby pożyczyć Ci pieniądze? O ile wysokość dochodów jest ważna, o tyle nie jest jedynym czynnikiem analizowanym przez instytucję. Sprawdź, jakie wymagania musisz spełnić i jakie dokumenty przedstawić, aby uzyskać pożyczkę.

Jakie warunki musisz spełnić, aby otrzymać pożyczkę gotówkową?

Dobra historia kredytowa

Banki weryfikują klientów w BIK-u, czyli Biurze Informacji Kredytowej. BIK przechowuje informacje pozytywne i negatywne o historiach kredytowych osób korzystających z zewnętrznego finansowania w bankach, firmach pozabankowych i SKOK-ach. Dane pozytywne dotyczą terminowo spłacanych zobowiązań, a dane negatywne – niespłacanych lub spłacanych z opóźnieniami. Im więcej masz informacji pozytywnych, tym lepsza jest Twoja historia kredytowa.

Wysoka zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa określa, czy jesteś w stanie spłacić pożyczkę z odsetkami w terminach podanych w umowie. Na zdolność kredytową składa się wspomniana historia kredytowa i Twoja aktualna sytuacja finansowa. 

Co sprawdza bank przed udzieleniem pożyczki?

  • Bieżące zadłużenia – comiesięczne raty pożyczek, kredytów czy limity na kartach. Jeśli nie korzystasz z limitu na karcie kredytowej, zastanów się nad jej zamknięciem przed złożeniem wniosku o pożyczkę. Tym sposobem zwiększysz zdolność kredytową.
  • Wysokość i źródło dochodów – bank akceptuje wyłącznie legalne źródła zarobków. Sporym zaufaniem cieszą się klienci zatrudnieni na umowę o pracę na czas nieokreślony. Oczywiście osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych, samozatrudnione czy emeryci również mogą składać wnioski o pożyczkę.
  • Stałe koszty utrzymania – dzięki analizie Twoich przelewów przychodzących i wychodzących bank może określić stosunek dochodów do wydatków. Instytucja szacuje, czy dysponujesz kwotą wystarczającą na comiesięczną spłatę raty pożyczki.
  • Liczba osób na utrzymaniu – osoba wychowująca dzieci w wieku przedszkolnym może mieć mniejszą zdolność kredytową w porównaniu z osobą zarabiającą tyle samo, ale utrzymującą wyłącznie siebie.

Brak wpisów w rejestrach dłużników

W Polsce działa kilka biur informacji gospodarczej, np. KRD (Krajowy Rejestr Długów) czy BIG InfoMonitor. Rejestry dłużników przechowują informacje pozytywne i negatywne, które dotyczą np. abonamentu telefonicznego, rachunków za prąd czy mandatów za jazdę bez biletu. Wpisy w rejestrach dłużników wpływają negatywnie na Twój wizerunek w banku, zmniejszając szansę na otrzymanie pożyczki. 

Zanim złożysz wniosek, możesz pobrać raporty z biur informacji gospodarczych i BIK-u, aby zweryfikować poprawność wpisów i uregulować ewentualne zadłużenie.

Złożenie wniosku z wymaganymi dokumentami

Lista dokumentów jest zależna od m.in. relacji klienta z bankiem czy źródła dochodów. Pamiętaj, że każdy pożyczkobiorca jest oceniany indywidualnie. Bank może poprosić o dokumenty wykraczające poza standardową listę, kiedy uzna, że musi dogłębniej zweryfikować Twoją sytuację finansową.

Składanie wniosku o pożyczkę w banku, w którym masz rachunek

Jeśli złożysz wniosek o pożyczkę w banku, w którym masz konto z regularnymi wpływami z tytułu umowy o pracę czy emerytury, wystarczy Ci dowód osobisty. Co więcej, po zalogowaniu się na konto w bankowości internetowej prawdopodobnie zyskasz dostęp do oferty pożyczki na dogodnych warunkach.

Składanie wniosku o pożyczkę w banku, w którym nie masz rachunku 

Ubiegając się o pożyczkę w banku, w którym nie masz aktywnego rachunku, musisz sprostać dodatkowym formalnościom. W tej sytuacji bank może wymagać wyciągu z konta (np. za ostatnie 3 miesiące) i zaświadczenia o zatrudnieniu lub decyzji o przyznaniu emerytury.

Osoba upoważniona do wydania zaświadczenia o zatrudnieniu powinna wypełnić formularz pobrany ze strony banku. Dzięki temu dokumentowi pożyczkodawca nie tylko weryfikuje wysokość wynagrodzenia, lecz także sprawdza potencjalne obciążenia (np. z tytułu wyroku sądowego) i stosunek stałych zarobków do nadgodzin czy premii. Bank musi wiedzieć, czy Twoje wynagrodzenie zasadnicze, czyli otrzymywane zwykle „na rękę” poza dodatkami, umożliwi Ci terminową spłatę rat.

Czy założenie konta w banku udzielającym Ci pożyczki jest konieczne? 

Zwykle otwarcie konta jest dobrowolne i pozwala na uzyskanie lepszych warunków finansowania. Ponadto zyskujesz dostęp do bankowości elektronicznej z przydatnymi funkcjami. Dzięki temu możesz np. zlecać dyspozycje online czy pobierać zaświadczenia. Bardzo często masz również możliwość wystąpienia z wnioskiem o opinię bankową czy wskazanie salda zadłużenia bez konieczności wizyty w oddziale. 

Składanie wniosku o pożyczkę przez osoby samozatrudnione

Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą? W obu przypadkach bank może oczekiwać przedstawienia zaświadczeń z ZUS-u i urzędu skarbowego, które potwierdzą, że nie zalegasz ze składkami i podatkami. – Obie instytucje mają 7 dni na wydanie zaświadczeń, przy czym dokumenty zachowują ważność przez 30 dni. Warto wziąć te terminy pod uwagę, planując złożenie wniosku o pożyczkę – komentuje ekspert Banku Pekao. – Jeśli pożyczka ma pokrywać wydatki związane z działalnością gospodarczą, klient powinien złożyć wniosek o pożyczkę dla firm. W tym przypadku banki nie wymagają zazwyczaj zabezpieczeń rzeczowych ani dokumentów przedstawiających wydatkowanie pożyczki.

Czy trzeba ubezpieczać pożyczkę?

Ubezpieczenie pożyczki jest dobrowolne – może zmniejszyć oprocentowanie pożyczki i zabezpieczyć Cię na wypadek utraty pracy lub niezdolności do niej, kiedy poważnie zachorujesz lub ucierpisz w nieszczęśliwym wypadku. Świadczenie z ubezpieczenia pokrywa zazwyczaj określoną liczbę rat lub wartość pożyczki – niekiedy nawet do 100% zobowiązania.

Hodnocení kategorie 4.5
Jakie warunki musisz spełnić, aby otrzymać pożyczkę gotówkową? Oceny odwiedzających 4.2/5 z 7 głosów.

Szybka pożyczka Creditronreklama