Spekulacja giełdowa to jedna z najpopularniejszych strategii inwestowania w akcje. Wymaga ona ciągłego śledzenia notowań oraz podejmowania błyskawicznych decyzji. Jakich narzędzi używają spekulanci? Jak wygląda ryzyko związane ze spekulacją giełdową? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Spekulacja na giełdzie - założenia, narzędzia, ryzyko inwestowania w akcje

Na czym polega spekulacja na giełdzie?

Spekulacja na giełdzie, czyli inwestowanie krótkoterminowe polega na zakupie akcji spółek akcyjnych lub komandytowo-akcyjnych z założeniem, że ich kurs bardzo szybko wzrośnie. Transakcje spekulacyjne są najczęściej otwierane i zamykane tego samego dnia, a maksymalnie w ciągu kilku najbliższych dni. Inwestorzy, którzy spekulują na akcjach zakładają, że ich kurs podlega określonym trendom, które należy odkryć oraz wykorzystać zanim się odwrócą. Spekulacja na giełdzie wymaga posiadania rachunku maklerskiego, a informacje na jego temat można znaleźć pod linkiem: dowiedz się więcej tutaj, który odsyła do oferty brokera. Warto również zaznaczyć, że strategia oparta na spekulacji wymaga ciągłego śledzenia notowań i bycia na bieżąco z sytuacją na giełdzie.

Analiza techniczna, czyli podstawowe narzędzie spekulanta

Podstawowym narzędziem, które jest używane przez inwestorów spekulujących na akcjach jest analiza techniczna. Koncentruje się ona na analizie wykresów ruchów cen w przeszłości. Zakłada bowiem, że na ich podstawie można przewidzieć kształtowanie się cen akcji w przyszłości. Należy również podkreślić, że analiza techniczna oprócz wykresów obejmuje również odczytywanie wskaźników opisujących aktualną sytuację na rynku. Więcej informacji na ich temat można znaleźć w artykule przedstawiającym narzędzia analizy technicznej.

Spekulacja na giełdzie, a ryzyko

Warto mieć świadomość, że spekulacja na giełdzie wiąże się z ryzykiem, co oznacza, że może przynieść zarówno zysk, jak i stratę. Poziom ryzyka uzależniony jest w dużej mierze od doświadczenia inwestora oraz posiadanej przez niego wiedzy. W związku z tym zaleca się, by inwestowany w ten sposób kapitał obejmował wyłącznie te środki, których ewentualna strata nie odbije się negatywnie na poziomie życia inwestora. Oczywiście powinien on zdawać sobie również sprawę z faktu, że giełda nie jest kasynem, a inwestowanie w akcje opiera się na wiedzy oraz odpowiednio przeprowadzonych analizach. W związku z tym spekulując należy wyłączyć emocje oraz opierać się wyłącznie na faktach. 

Podsumowując należy stwierdzić, że mimo iż giełdowa spekulacja umożliwia osiągnięcie szybkiego zysku to należy podchodzić do niej ze spokojem oraz opierać się wyłącznie na wiarygodnych danych. Pozwala to ograniczyć ryzyko oraz systematycznie pomnażać kapitał.

Hodnocení kategorie 4.5
Spekulacja na giełdzie - założenia, narzędzia, ryzyko inwestowania w akcje Oceny odwiedzających 4.2/5 z 133 głosów.

Szybka pożyczka Creditronreklama