Podczas ubiegania się o kredyt udostępniamy bankowi różne dane. Od ich bezpieczeństwa zależy to, czy nie zostaną one wykorzystane przez osoby trzecie lub inne instytucje.

Jak banki zabezpieczają Twojedane podczas ubiegania się o kredyt gotówkowy?

W celu zabezpieczenia danych banki stosują różne metody. Dzięki temu nie musimy się martwić o to, że wnioskowanie o kredyt zakończy się dla nas w zły sposób.

Dlaczego dane osobowe klientów banku podlegają szczególnej ochronie?

Banki przywiązują szczególną uwagę do danych osobowych klientów, ponieważ od ok. 10 lat można zaobserwować stały wzrost ataków na systemy internetowe oraz klientów bankowości elektronicznej. Obecnie większość transakcji odbywa się przez internet lub mobilnie. To dlatego cyberprzestępcy tak aktywnie szukają swojej okazji w sieci. Na szczęście niemal wszystkie polskie banki są w tym zakresie zabezpieczone na zadowalającym poziomie. Co więcej, zgodnie z danymi YouGov, międzynarodowej firmy działającej w internecie i zajmującej się badaniami rynku, aż 85% Polaków ufa bankom i innym dostawcom usług finansowych twierdząc, że prawidłowo chronią one dane osobowe. Na podstawie analizy MoneyTransfers.com to najwyższy wskaźnik zaufania wśród badanych krajów na całym świecie.

Metody ochrony danych osobowych podczas wnioskowania o kredyt

Choć idealne systemy bankowe nie istnieją, istotne jest to, by można było łatwo wykrywać ich słabe punkty i bardzo szybko je likwidować. To dlatego aplikacje internetowe i mobilne, za których pośrednictwem można wnioskować o kredyt online, są regularnie poddawane testom bezpieczeństwa opartym na symulacjach różnorodnych metod obejścia zabezpieczeń stosowanych przez hakerów.

W przypadku odkrycia jakiejkolwiek luki w systemie informatycy skupiają się na tym, by jak najszybciej ją zlikwidować. Istotnym elementem zabezpieczenia są sprawdzone mechanizmy logowania do aplikacji bankowych i autoryzacji transakcji. Jeśli chcemy się zalogować w bankowości, musimy wprowadzić mocno złożone, trudne do szybkiegoodgadnięcia przez hakerów hasło, a tożsamość strony jest potwierdzania poprzez certyfikat SSL (uwidoczniony w formie kłódki przy adresie). Ponadto wiele czynności, w tym nie tylko transakcji (np. przelewów), wymaga zatwierdzenia hasłem jednorazowym. Takie dwuetapowe uwierzytelnienie jest zgodne z wymaganiami unijnej regulacji PSD. Bezpieczeństwo bankowości elektronicznej w Polsce jest zatem wysokie.

W celu uniknięcia wykradnięcia danych osób wnioskujących o kredyt online banki prowadzą także stały monitoring cyberprzestępców. W skali jednego miesiąca blokowanych jest przez to dużo podejrzanych adresów i domen sieciowych. Ataki są ukierunkowane na kradzież środków z kredytu. Dla cyberprzestępców liczy się szybki i łatwy zysk. To dlatego zdecydowali się zagrozić bezpieczeństwu bankowości mobilnej i internetowej.

Niezaciągnięcie kredytu a przechowywanie danych osobowych przez bank

Jeśli pomimo wnioskowania o kredyt online w banku nie zostanie on nam przyznany lub z niego zrezygnujemy, nie musimy się przejmować także tym, że nasze dane będą przechowywane na zapas. Wynika to nie tylko z przepisów RODO oraz ustawy o ochronie danych osobowych. Warto także zaznajomić się z wyrokami sądowymi. Najbardziej znany jest nieprawomocny wyrok WSA w Warszawie z 23 lutego 2022 r. (II SA/Wa 1128/21). Sprawa dotyczyła złożonego przez klientkę banku wniosku kredytowego. Na jego potrzeby podała ona szereg swych danych osobowych (m.in. imię i nazwisko, numer PESEL, informacje o dochodach i zatrudnieniu). Na tej podstawie Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa wysłała standardowe zapytanie do BIK-u. Ostatecznie jednak do zawarcia umowy nie doszło, klientka zażądała usunięcia przetwarzanych przez instytucję finansową danych. Urząd stwierdził, że skoro do zawarcia umowy kredytowej nie doszło, nie istnieje w związku z tym nie tylko potrzeba przetwarzania danych klientki dla oceny zdolności kredytowej i analizy ryzyka, ale także na potrzeby statystyczne i analityczne. Taki wyrok wskazuje, że banki nie mogą w dowolny sposób dysponować danymi klientów wnioskujących u nich o kredyt.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródła:

  1. https://czasopismo.legeartis.org/2022/08/przetwarzanie-danych-osobowych-zapas-modele-scoringowe-analiza-zdolnosci-kredytowej/

  2. https://bank.pl/85-procent-polakow-uwaza-ze-banki-dobrze-chronia-ich-dane-osobowe/

Hodnocení kategorie 4.5
Jak banki zabezpieczają Twojedane podczas ubiegania się o kredyt gotówkowy? Oceny odwiedzających 4.2/5 z 9 głosów.

Szybka pożyczka Creditronreklama