W jaki sposób odbywa się spłata pożyczki online? Jakie masz możliwości spłaty swojego zobowiązania i czy możliwe jest wcześniejsze spłacenie pożyczki?

Jak wygląda spłata pożyczki online – omówienie procesu i opcji

Czym jest pożyczka online?

Zanim przejdziemy do zagadnień związanych ze spłatą pożyczki online, warto przypomnieć, czym właściwie jest tego rodzaju zobowiązanie. Otóż pożyczka online to możliwość uzyskania środków pieniężnych, które otrzymujesz w ramach umowy podpisanej z bankiem lub inną instytucją taką jak spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Pożyczka online polega na przekazaniu środków pożyczkobiorcy, środki te od tej chwili należą do niego i muszą zostać spłacone zgodnie z ustalonym w dokumentacji harmonogramie. Jak słusznie wskazuje już sama nazwa, aby uzyskać pożyczkę online, nie musisz udawać się do placówki wybranego podmiotu – wszystkie formalności możesz bowiem załatwić za pośrednictwem internetu. Nie da się ukryć, że to bardzo wygodne rozwiązanie z punktu widzenia potencjalnych użytkowników. Warto dodać, że pożyczkę online możesz przeznaczyć na dowolne środki – nie jest to zatem pożyczka celowa. Więcej o pożyczkach online możesz dowiedzieć się tutaj: https://www.kasastefczyka.pl/klienci-indywidualni/pozyczki/pozyczka-online.

Jakie są możliwości spłaty pożyczki online?

Zasadniczo wyróżnia się 2 główne typy spłaty zaciągniętej pożyczki online – sama pożyczka może być bowiem produktem jednoratalnym, czyli tzw. chwilówką, albo produktem wieloratalnym, czyli takim, który spłaca się przez wybrany okres w postaci rat o określonej wysokości. Produkty jednoratalne charakteryzują się tym, że po otrzymaniu pożyczki jej spłata następuje w całości, w jednej racie i w danym dniu. Nierzadko okres ten jest bardzo krótki i obejmuje na przykład 30 dni.

W przypadku produktów wieloratalnych możliwości spłaty jest znacznie więcej. Najczęściej spotykane są raty kapitałowo-odsetkowe o tej samej wysokości przez cały okres spłaty – model ten określa się również jako „równe raty”. Okres spłaty zależy od wielu czynników, takich jak wysokość pożyczki, Twoje możliwości spłaty itp. Zwykle jednak w pożyczkach online okres spłaty mieści się w granicach od jednego roku do kilku lat. W takim systemie masz pewność, że spłacając raty we właściwych terminach, w określonym czasie pozbędziesz się całego zobowiązania. Raty najczęściej należy spłacać w odstępach miesięcznych. Środki na spłatę raty będą albo automatycznie pobierane z Twojego konta, albo będziesz musiał logować się na swoje konto (profil klienta) i samodzielnie dokonywać spłaty pożyczki.

Rzadziej spotykane są też raty malejące – zgodnie z nazwą wysokość raty maleje wraz z upływem czasu. W takim modelu jednak pierwsza rata stanowi lwią część całego zobowiązania. Oczywiście wszystkie dokładne informacje dotyczące spłaty pożyczki, jak na przykład dzień miesiąca, w którym będzie pobierana rata i wysokość oraz pełen harmonogram każdej kolejnej spłaty znajdziesz w swojej umowie o pożyczkę. Zawsze przed podpisaniem tak istotnych dokumentów konieczne jest wnikliwe zapoznanie się z ich zawartością.

Wcześniejsza spłata pożyczki online

W zdecydowanej większości przypadków do Twojej dyspozycji pozostaje również wcześniejsza spłata pożyczki online. Jeżeli dojdzie do sytuacji, że w danym momencie będziesz posiadać nieco więcej gotówki, możesz nadpłacić część swojej pożyczki lub spłacić ją w całości przed czasem. Zwykle takie działanie nie jest obarczone żadnymi kosztami – bardzo rzadko jednak w umowie o pożyczkę może znaleźć się zapis mówiący o tym, że wcześniejsza całkowita spłata pożyczki może wiązać się z dodatkową opłatą. Pamiętaj również, że niespłacenie swojej pożyczki w terminie wiąże się z wieloma konsekwencjami. Nie dość, że Twoje zobowiązanie może zostać wpisane do BIK, to jeszcze pożyczkodawca może naliczyć karne odsetki, obciążyć Cię kosztami windykacji lub skierować sprawę do komornika.

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.

 

Źródła:

  1. https://smartpozyczka.pl/pozyczki-online/splata-pozyczki-pozabankowej/
  2. https://wnioskomat.com/blog/splata-pozyczki-pozabankowej
  3. http://www.kalkulatorypodatkowe.pl/artykul,187,5657,wczesniejsza-splata-kredytu-lub-pozyczki.html
  4. https://wnioskomat.com/blog/pozyczka-online-koszty-ile-kosztuja-pozyczki-online-od-czego-to-zalezy
Hodnocení kategorie 4.5
Jak wygląda spłata pożyczki online – omówienie procesu i opcji Oceny odwiedzających 4.2/5 z 8 głosów.

Szybka pożyczka Creditronreklama