Osobiste konto w banku posiada dziś niemal każdy dorosły Polak. Umożliwia ono przeprowadzanie transakcji finansowych i kontrolowanie domowego budżetu. Wybór dostępnych banków jest duży, dlatego znalezienie odpowiedniej opcji dla siebie może przysporzyć nieco problemów. Na co zwrócić uwagę przed założeniem konta bankowego?

Gdzie założyć konto bankowe? Na co uważać?

Gdzie najlepiej założyć konto bankowe?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który bank będzie najlepszą opcją do założenia konta – wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Należy je więc określić na samym początku. Konieczne jest m.in. przeanalizowanie do czego najczęściej będzie służyło konto (płatności w sklepach, transakcje internetowe), a także z jaką częstotliwością będzie odbywało się korzystanie z konkretnych usług (przelewy, zlecenia stałe, wypłaty z bankomatów, płatności kartą). Wymienione elementy pozwolą określić, na które koszty trzeba będzie zwrócić największą uwagę przy szukaniu odpowiedniego banku dla siebie. Instytucje finansowe proponują obecnie często konta za 0 zł. Warto jednak dowiedzieć się wcześniej, co kryje się pod tym hasłem – czy jest to np. 0 zł za prowadzenie rachunku, czy może za podstawowe opłaty, przy jednoczesnym spełnieniu określonych w umowie wymagań. Klient powinien przede wszystkim przeanalizować wszystkie opłaty i prowizje. Umożliwi to wyliczenie miesięcznego kosztu prowadzenia rachunku. Należy znaleźć m.in. odpowiedzi na następujące pytania:

  • Jaka jest opłata za prowadzenie konta?
  • Jakie warunki umożliwiające zwolnienie z opłat za usługi (kartę płatniczą, użytkowanie konta, przelewy internetowe itd.) stawia bank?
  • Gdzie i w jakiej ilości znajdują się darmowe bankomaty?
  • Czy konieczne jest utrzymywanie określonego salda na rachunku lub regularnych wpływów?
  • Jaka jest liczba oddziałów i placówek franczyzowych banku?

Konieczne jest też sprawdzenie, jaki jest wymagany przez bank minimalny okres utrzymywania konta. Często warunkiem otrzymania promocji przy zakładaniu konta w trakcie jej trwania jest konieczność aktywnego użytkowania rachunku przez 12 bądź 24 miesiące. Klient musi zapoznać się również z warunkami odstąpienia od umowy i kanałami, za pomocą których może ją wypowiedzieć. Dobry bank daje użytkownikom więcej możliwości niż konieczność stawienia się osobiście w placówce. To rozwiązanie jest często problematyczne i czasochłonne. Obecnie instytucje starają się przyciągnąć klientów oferując im atrakcyjne benefity za otwarcie rachunku. Warto jednak podchodzić do tego zagadnienia ostrożnie i uważnie czytać regulaminy, bowiem z upływem czasu bank może wymagać od klienta czegoś w zamian szczegółowe warunki takich promocji znajdziesz w rankingu kont bankowych ZaradnyFinansowo.pl. Wybierając miejsce do założenia konta dobrze jest zapoznać się także z innymi produktami banku, takimi jak karta kredytowa, które mogą przydać się w przyszłości. Korzystanie z produktów oferowanych przez jeden bank jest znacznym ułatwieniem i zapewnia wygodę.

Gdzie założyć pierwsze konto bankowe?

Na ogół pierwsze konto bankowe otwiera się tuż po osiągnięciu pełnoletności lub podjęciu samodzielnej pracy zarobkowej. Większość banków posiada specjalne oferty kierowane do młodych osób w przedziale wiekowym 18-26 lat. Są one często określane kontami studenckimi bądź kontami dla młodych. Nie oznacza to jednak, że osoby w tym wieku nie mogą otworzyć standardowego rachunku, jednak kierowana do nich oferta wypada na ogół znacznie korzystniej. Najczęściej obejmuje ona zminimalizowanie wysokości kosztów i liczby warunków związanych z posiadaniem konta. Zlikwidowane mogą być np. opłaty za użytkowanie rachunku czy przelewy internetowe, a darmowe posiadanie karty jest uzależnione od spełnienia prostych warunków, takich jak wykonanie wyznaczonej liczby transakcji bezgotówkowych w miesiącu. Również w tym przypadku konieczne jest dokładne zapoznanie się z regulaminem oraz tabelą opłat i prowizji. Zastanawiając się jaki bank wybrać, warto zwrócić też uwagę na atrakcyjne benefity oferowane przez niektóre banki, takie jak kupony rabatowe bądź zniżki na usługi. Zarówno w przypadku otwierania konta dla młodych, jak i standardowego rachunku, dobrze jest zapoznać się z opiniami o danej instytucji dostępnymi w Internecie oraz zaczerpniętymi od rodziny i znajomych.

Hodnocení kategorie 4.5
Gdzie założyć konto bankowe? Na co uważać? Oceny odwiedzających 4.2/5 z 9 głosów.

Szybka pożyczka Creditronreklama