Kredyt kupiecki jest szczególnym rodzajem kredytowania. Jest on formą zgody sprzedającego na otrzymanie zapłaty za towar bądź wykonaną usługę po terminie dostawy. Korzystając z wyszukiwarki Coolfinance znajdziesz najlepsze instytucje, które udzielą Ci finansowania, umożliwiającego zachowanie płynności finansowej.
Szybka pożyczka reklama
Szczegóły oferty
Wymagania
Kontakty
Więcej informacji o firmie Deutsche Bank Polska S.A.
Szczegóły oferty
Wymagania
Kontakty
Więcej informacji o firmie PKO Bank Polski Spółka Akcyjna
Szczegóły oferty
Wymagania
Kontakty
Więcej informacji o firmie mBank S.A.
Szczegóły oferty
Wymagania
Kontakty
Więcej informacji o firmie Bank Pocztowy S.A.
Szczegóły oferty
Wymagania
Kontakty
Więcej informacji o firmie WebField Sp. z o.o.
Szczegóły oferty
Wymagania
Kontakty
Więcej informacji o firmie Getin Noble Bank SA
Szczegóły oferty
Wymagania
Kontakty
Więcej informacji o firmie Nest Bank SA
Szczegóły oferty
Wymagania
Kontakty
Więcej informacji o firmie Bank BGŻ BNP Paribas Spółka Akcyjna
Szczegóły oferty
Wymagania
Kontakty
Więcej informacji o firmie Santander Consumer Bank
Szczegóły oferty
Wymagania
Kontakty
Więcej informacji o firmie Bank BPH
Szczegóły oferty
Wymagania
Kontakty
Więcej informacji o firmie Credit Agricole Bank Polska S.A.
Szczegóły oferty
Wymagania
Kontakty
Więcej informacji o firmie Bank Millennium SA
Szczegóły oferty
Wymagania
Kontakty
Więcej informacji o firmie Raiffeisen Bank Polska S.A.
W sumie mamy termin zrównano 22 kredyty. Ostatnia aktualizacja wykonana dnia 5.12.2024 v 1 godzin 26 minut.
Kredyt kupiecki, zwany również handlowym niesie za sobą szereg korzyści, zarówno dla sprzedającego, jak i kupującego. Które z nich są najważniejsze? Podpowiadamy.
Dla większości przedsiębiorców zapłata z góry za zamówione towary może oznaczać poważne zaburzenie płynności finansowej. W takim przypadku strzałem w dziesiątkę okaże się nawiązanie współpracy biznesowej z kontrahentem, który udzieli im kredytu kupieckiego, umożliwiając uregulowanie płatności dopiero po pewnym czasie od odebrania towaru.
W polskim prawie nie istnieją przepisy, regulujące kwestię długości okresu kredytowania dla kredytów handlowych.
Z reguły kredytów kupieckich udziela się więc na krótki, ustalony między stronami okres. Zazwyczaj wynosi on od kilku dni do kilku miesięcy i w dużej mierze zależy od specyfiki towaru i branży.
Podobnie jak w przypadku długości kredytowania, również treść umowy kredytu handlowego nie jest regulowana przepisami. Zadaniem kontrahentów jest więc stworzenie takiej umowy, która odpowiednie zabezpieczy interesy każdego z nich, jednocześnie regulując najważniejsze kwestie transakcji.
W niektórych przypadkach wymagane jest ustanowienie poręczenia lub zabezpieczenia kredytu kupieckiego. Dodatkowe zabezpieczenie okazuje się niezbędne zwłaszcza wtedy, gdy wartość towaru jest bardzo wysoka, a jego ewentualna utrata wiązałaby się z poważnymi konsekwencjami dla sprzedającego.
W przypadku transakcji objętej kredytem kupieckim warunki odbioru towaru przez kupującego są różne. Zdarza się, że by otrzymać towar odbiorca musi uiścić zaliczkę. Choć nie jest to regułą, takie rozwiązanie jest jednak powszechnie praktykowane. Pozwala ono zabezpieczyć interesy sprzedającego, stanowiąc gwarancję, że produkt zostanie zakupiony, a należność uregulowana.
Aby zachęcić kupującego do szybszego uregulowania należności, niektóre firmy oferują skonto, czyli rabat za szybszą płatność. Jeśli kupujący otrzymał 30-dniowe odroczenie płatności, a należność ureguluje w ciągu 14 dni, otrzyma kilka procent zniżki. Takie rozwiązanie może, choć wcale nie musi być korzystne dla kupującego. Wszystko zależy tu od indywidualnej sytuacji kupującego.
Kredyty handlowe są zazwyczaj zdecydowanie tańsze od pożyczek bankowych. Wiążą się także ze zdecydowanie mniejszą ilością formalności oraz wymagań w stosunku do kredytobiorcy, czyli kupującego.
Nabywca, zainteresowany odroczeniem płatności nie musi przedstawiać bankowi stosu dokumentów, oczekiwać na decyzję kredytowa i wypłatę środków. Nie ulega wątpliwościom, że jest to rozwiązanie wygodne i niezwykle komfortowe, zwłaszcza dla firm, które nie mogą otrzymać pożyczki bankowej, ponieważ nie spełniają restrykcyjnych wymogów, stawianych przez pożyczkodawców.
Taka forma kredytu okaże się nieocenionym wsparciem również dla początkujących przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność dopiero od kilku miesięcy i z uwagi na krótki staż nie mogą otrzymać kredytu bankowego na sfinansowanie bieżącej działalności.
Kredyt kupiecki niesie ze sobą profity nie tylko dla pożyczkobiorcy. Również pożyczkodawca, czyli dostawca towarów lub usług może w ten sposób uzyskać całkiem sporo korzyści.
Udzielając kredytów kupieckich zwiększasz swoją przewagę konkurencyjną. Wiele firm, mając do wyboru 14-dniowy termin płatności faktury lub możliwość odroczenia zapłaty aż o 30 dni, z pewnością wybierze drugą możliwość.
Dodatkowo, taka forma finansowania jest również sposobem na kreowanie długofalowych relacji biznesowych, wzmacnianie pozycji rynkowej i budowanie sieci kontaktów biznesowych.
Kredyt kupiecki może być obarczony również sporym ryzykiem. Jeśli nabywca nie ureguluje należności za otrzymany towar, dostawca może mieć problemy, aby wyegzekwować należną kwotę.
Jak zawczasu zabezpieczyć swoje interesy?
Na szczęście istnieje możliwość sprawdzenia wiarygodności potencjalnego kontrahenta. W jaki sposób to zrobić?
Podstawowe informacje można uzyskać, sprawdzając:
* bazę jednoosobowych działalności gospodarczych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG),
* odpis z Krajowego Rejestru Sądowego na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości (w przypadku spółek handlowych, stowarzyszeń, fundacji),
* zasoby Krajowego Rejestru Długów, do którego trafiają dane nieuczciwych klientów.