Zgodnie z definicją kryptowaluta to rozproszony księgowy bazujący na kryptografiim przechowujący informację o stanie posiadania w umownych jednostkach. W artykule sprawdzimy, co w praktyce oznaczają te skomplikowane określenia. Omówimy również najpopularniejsze kryptowaluty i sprawdzimy, czy ich gromadzenie może przełożyć się na realne zyski.

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluty, zwane inaczej walutami kryptograficznymi to jest waluty cyfrowe, wykorzystujące kryptografię do tworzenia nowych jednostek walutowych oraz zabezpieczania i zarządzania wszystkimi transakcjami. Funkcjonują wyłącznie wewnątrz oprogramowania komputerowego i właśnie dzięki niemu się tworzą. Patrząc na to zagadnienie nieco szerzej, z powodzeniem można uznać, że kryptowaluty są jedną z najbardziej przełomowych technologii internetowych. Są również pierwszym wynalazkiem w historii systemu finansowego, opracowanym bez współpracy z instytucjami finansowymi.

Jak działają kryptowaluty?

Kryptowaluta to wirtualna waluta, która nie posiada żadnego regulatora. Kryptowaluty są więc wolne od nadzoru polityków, instytucji finansowych, organów kontroli czy fiskusa. Obrót nimi odbywa się elektronicznie, bezpośrednio pomiędzy użytkownikami waluty kryptograficznej, czyli w technologii peer to peer. Bez udziału systemu bankowego ani innych „pośredników”. Posiadacz kryptowalut przechowuje je w specjalnym portfelu, umieszczonym w komputerze, tablecie lub na smartfonie. Dostęp do portfela posiada jedynie jego właściciel, a każda zgromadzona w nim jednostka ma unikalny kod. Dzięki temu jej skopiowanie czy ponowne wydanie nie jest możliwe.

Jak pozyskać kryptowaluty?

Kryptowaluty można pozyskać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zakup na stworzonej do tego celu giełdzie. Kolejnym - samodzielne wykopanie kryptowaluty, czyli udostępnienie mocy swojego komputera do celów obliczeniowych. Poprawne wykonanie obliczeń nie tylko weryfikuje transakcje w sieci, ale także skutkuje wytworzeniem nowych pieniędzy.

Najpopularniejsze kryptowaluty

Najpopularniejszą kryptowalutą jest obecnie Bitcoin, zwany królem kryptowalut. Podstawą idei Bitcoina jest technologia blockhain, czyli łańcuch bloków. Są w nim zapisane wszystkie transakcje od początku istnienia tej kryptowaluty. Twórcą Bitcoina jest osoba (lub grupa osób), funkcjonująca pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Co ciekawe, Bitcoin w wielu krajach uznany jest za pełnoprawną walutę. Przy pomocy Bitcoinów można więc płacić w sklepach, restauracjach, kupować udziały w spółkach, a nawet… głosy w wyborach!

Poza Bitocinem na rynku funkcjonują także mniejsze kryptowaluty. Wśród nich m.in.: Litecoin, Dogecoin, Peercoin, Mastercoin, Ethereum, Dash czy Ripple.

Zastosowanie kryptowalut

Zdaniem wielu, kryptowaluty stanowią skutecznie zabezpieczenie kapitału przed inflacją, konfiskatą, opodatkowaniem lub… komornikiem. Zgromadzone jednostki nie podlegają bowiem nadzorowi jakiegokolwiek regulatora. Niektóre kraje akceptują Bitcoina jako standardową formę płatności. Płatności Bitcoinem umożliwiają szybsze i tańsze wykonywanie przelewów międzynarodowych. Wirtualną walutą możesz zapłacić także w niektórych sklepach i punkach usługowych. Czy wiesz, że W Polsce zapłacisz Bitocoinem w T-Mobile, Medicover, czy kupując bilety lotnicze PLL LOT?

Choć wirtualne pieniądze z pewnością nie wyprą tradycyjnych środków płatności, nie ulega wątpliwości, że wraz z upływem czasu ich rola będzie coraz większa.

Hodnocení kategorie 4.5
Czym są kryptowaluty? Oceny odwiedzających 4.2/5 z 29 głosów.

Szybka pożyczka Creditronreklama