Sesje przelewów przychodzących i wychodzących w Getin Banku. Kiedy mogę spodziewać się pieniędzy na koncie, kiedy wyjdzie przelew ELIXIR, godziny księgowania.

Getin Bank sesje przychodzące i wychodzące

Przy zlecaniu przelewu każdy z nas zadaje sobie pytanie: w jakim terminie pieniądze dotrą do odbiorcy? W tym artykule przyjrzymy się, od jakich czynników zależy pojawienie się środków na koncie, oraz jak w szczegółach wyglądają terminy sesji bankowych Getin Banku.

Godziny księgowania – Elixir i terminy sesji

Getin Bank, podobnie jak wszystkie inne banki w Polsce, realizuje transakcje finansowe za pomocą elektronicznego systemu księgowania Elixir. Jest to nic innego jak procedura wymiany komunikatów o systemach rozliczeniowych w złotówkach pomiędzy bankami stworzona przez Krajową Izbę Rozliczeniową S.A. (KIR). Jeśli realizujemy przelewy w Euro, lub wysyłamy pieniądze za granicę, zlecenia płatnicze podlegają działalności analogicznemu systemowi o nazwie EuroElixir. KIR czuwa nad terminowością transakcji instytucji finansowych, dużych przedsiębiorstw na przykład z sektora telekomunikacyjnego, administracji publicznej, oraz oczywiście naszych.

O której godzinie otrzymam przelew w Getin Banku?

Jak sprawdzić o której godzinie przelew dojdzie na konto? W tym celu należy spojrzeć na sesje wychodzące z banku nadawcy, który wykonuje przelew na nasze konto. Najbliższa godzina po wysłaniu przelewu jest tą rzeczywistą wysłania przekazu przez bank. Warto nadmienić, że termin trzech sesji bankowych nie musi pokrywać się z trzema sesjami ustalonymi przez KIR. W istocie najczęściej banki mają swój własny harmonogram, ustalany indywidualnie.

W Getin Banku obowiązuje następujący harmonogram sesji:

Wychodzące

 

I

do godz. 8:15

II

do godz. 12:15

III

do godz. 14:30

Przychodzące

 

I

po godz. 10:00

II

po godz. 14:00

III

po godz. 17:00

Elixir w praktyce

Jeśli zlecimy w Getin Banku przelew o godzinie 8:10, to zdąży on wyjść w ramach pierwszej sesji, czyli już o 8:15. Jednak, jeśli wyślemy środki o 8:20, to opuszczą one bank już w drugiej sesji, czyli o 12:15. Wszystkie zaś przelewy zlecane po 14:30 wyjdą z banku kolejnego dnia rano.

Terminy sesji księgowych KIR

Wszystko to wydaje się dość skomplikowane. Niestety sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, z uwagi na sesje Elixir centralnego banku NBP,  od których uzależniony jest ruch środków pomiędzy bankami. Co się dzieje z naszymi środkami po zleceniu wypłaty? 

  1. Wyjście przelewu z banku nadawcy, podczas najbliższej sesji wychodzących – w przypadku Getin Banku o 8:15, 12:15 lub 14:30.
  2. Etap drugi polega na zaksięgowaniu tych przelewów przez Krajową Izbę Rozliczeniową, która przekazuje informacje o zleconych przelewach do banku odbiorcy banku. Godziny księgowania ustalone przez KIR są następujące: 9:30-10:30, 13:30-14:30 oraz 16:00-17:00. 
  3. Na końcu ma miejsce przyjęcie środków przez bank odbiorcy w chwili otwarcia najbliższej sesji przychodzącej. W tym momencie środki pojawiają się na koncie odbiorcy.
Hodnocení kategorie 4.5
Getin Bank sesje przychodzące i wychodzące Oceny odwiedzających 4.2/5 z 135 głosów.

Szybka pożyczka Creditronreklama