Dopłaty w ramach tak zwanego bezpiecznego kredytu 2% są wyjątkowo opłacalne z perspektywy kredytobiorców. Ale czy kredyt 2 procent na budowę domu będzie dobrym rozwiązaniem? Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Poniżej poznasz szczegóły!

Kredyt 2 procent na budowę domu – czy to najlepsze rozwiązanie, jakie możesz wybrać?

Bezpieczny kredyt 2% a budowa domu. Czy to możliwe?

Na samym wstępie podkreślmy: kredyt z dopłatami w ramach Bezpiecznego Kredytu 2% może być udzielony zarówno na zakup już istniejącej nieruchomości, jak i jej budowę. Jeśli planujesz budowę domu (a także jeżeli poszukujesz środków na dokończenie już rozpoczętej budowy!) możesz więc uzyskać znaczne oszczędności na oprocentowaniu. 

Oczywiście, podobnie jak w każdym innym przypadku, musisz spełniać warunki uprawniające do przystąpienia do programu. 

Podstawowe wymogi to: 

  • Nieposiadanie aktualnie i w przeszłości prawa własności domu czy mieszkania (z nielicznymi wyjątkami), 
  • Nieukończenie 45 roku życia (w przypadku małżeństw lub par z dzieckiem warunek ten musi spełniać przynajmniej jedna osoba),
  • Limity wkładu własnego i wysokości kredytu: obowiązują również przy budowie domu.

Kredyt 2 procent: wkład własny może być problemem

Z perspektywy kredytobiorców, którzy chcą kupić istniejący dom lub mieszkanie, sytuacja jest stosunkowo prosta. Maksymalny wkład własny wynosi 200 tysięcy złotych. W oczywisty sposób przekłada się to również na ostateczny limit wartości nieruchomości, którą można kupić. W przypadku singli bez dzieci będzie to łącznie 700 tys. zł (200 tys. zł wkładu własnego i 500 tys. zł kredytu). 

Małżeństwa i osoby z dziećmi mogą natomiast zakupić nieruchomość o wartości maksymalnie 800 tys. zł (200 tys. zł wkładu własnego i 600 tys. zł kredytu). W przypadku budowy domu sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, przeczytasz o tym we wpisie o kredycie 2 procent na budowę domu na Blogu Kredytowym

Istotną rolę odgrywa data początku budowy. Jeżeli rozpoczęła się po 1 lipca 2023 roku i wkład własny stanowi jedynie działka budowlana, na której ma powstać nieruchomość, jej maksymalna wartość może być bardzo wysoka. Podstawowym ograniczeniem jest docelowa wartość budowy domu, która może wynieść do miliona złotych. 

Jeżeli wartość działki jest niższa niż 200 000 zł, do tego limitu można zakwalifikować również koszty zrealizowanych do tej pory prac budowlanych. Inaczej wygląda to w przypadku inwestycji rozpoczętych przed 1 lipca 2023 roku: jeśli wartość wkładu własnego jest niższa niż 200 tys. zł, dostępne będą standardowe wysokości kredytu (500 tys. lub 600 tys.). 

Jeśli wkład własny jest wyższy niż 200 tys., będzie natomiast można dostać maksymalnie 100 tys. dla singli bez dzieci oraz 150 tys. zł dla pozostałych wnioskodawców.

Nie każdy dom uda się sfinansować

Jak widać, podstawowym problemem może okazać się maksymalna wartość inwestycji, jaką będzie można sfinansować przy wsparciu bezpiecznego kredytu 2%. Choć możliwości są większe w porównaniu z limitami dla osób kupujących już istniejące nieruchomości, bez wątpienia wpłynie to na wybór projektów. Warto więc jeszcze skrupulatniej podejść do szacunków.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt 2%? 

Nad bezpiecznym kredytem 2% warto zastanowić się jeszcze z innego powodu: zdolność kredytowa będzie zdecydowanie wyższa w porównaniu z innymi produktami. Szacunki mogą być wyższe nawet o 40%. 

Wszystko zależy oczywiście od konkretnej sytuacji, jednak w wielu przypadkach bezpieczny kredyt może stać się przepustką do uzyskania środków, które w standardowym przypadku byłyby po prostu niedostępne.

Hodnocení kategorie 4.5
Kredyt 2 procent na budowę domu – czy to najlepsze rozwiązanie, jakie możesz wybrać? Oceny odwiedzających 4.2/5 z 6 głosów.

Szybka pożyczka Creditronreklama